STŘEDNÍ ŠKOLA GASTRONOMIE A SLUŽEB

tel.: +420 493 723 784
e-mail:
2x 3x 1x 2014, 2010
Světový pohár kuchařů a cukrářů Lucembursko
3x 3x 2x 2016, 2012, 2008
Světová olympiáda cukrářů a kuchařů Erfurt
1x 1x 2015
Medaile Magdaleny Dobromily Rettigové
„ ŽIVOT JE ZÁBAVA, KDYŽ NĚCO UMÍM! “

Zahraniční stáže tentokrát v Londýně

 Po úspěšných stážích v Německu a Velké Británii, které proběhly v minulých letech, absolvovali vybraní studenti SŠGS v listopadu 2012 dvoutýdenní pracovní pobyt v Londýně. Pracovních stáží se zúčastnilo celkem 22 studentů z oborů vzdělání s maturitní zkouškou Hotelnictví a turismu a  Podnikání a z učebního oboru vzdělání s výučním listem Kuchař – číšník, kteří ve spolupráci s hostitelskou londýnskou ADC College realizovali projekt pracovních stáží v rámci programu Leonardo da Vinci- Mobility IVT.

Uspět v početné konkurenci a získat společně s několika dalšími vybranými školami grant Národní agentury pro evropské vzdělávací programy zdaleka nebylo snadné a samozřejmé. Vysoké nároky kladl projekt také na samotné účastníky z řad studentů.

Studenti byli po dobu pobytu ubytováni v rodinách v londýnské čtvrti Harrow, kde se zároveň nachází sídlo britského partnera, vzdělávacího centra ADC College. Ve škole však strávili pouze první, instruktážní den, během něhož byli seznámeni s organizačními záležitostmi a bezpečností v průběhu pobytu. Studenti se také seznámili se systémem londýnské dopravy a způsobem dopravy do svých umístění v hotelích, restauracích a cestovních kancelářích. Následující dva týdny už byly víceméně v režii samotných studentů, kteří tak měli možnost vyzkoušet si pracovat v Londýně „nanečisto“.

První zatěžkávací zkouška čekala studenty při cestě do zaměstnání. Zvládnout složitou londýnskou dopravu bylo pro mnohé pořádnou výzvou. Některé studentky například cestovaly každý den z Harrow na Piccadilly v centru metropole, kde byly zaměstnány v cestovních kancelářích. V kanceláři měly možnost nejen zblízka nahlédnout do každodenní reality turistického ruchu, ale byly i systematicky úkolovány – zpracováváním aktuálních nabídek, komunikací s klienty atd. Budoucí kuchaři si vyzkoušeli práci v restauračním provozu pro náročnou klientelu například v proslulém londýnském hotelu Grim´s Dyke. Studenti oboru hotelnictví prošli profesním „kolečkem“ nejrůznějších hotelových pozic od pokojské po recepční. Přestože na praktikanty nebyla kladena příliš velká odpovědnost, patřila jejich práce mezi časově i odborně náročnější.

Volný víkend studentům nabídl prohlídku proslulých londýnských památek a muzeí a ve vánočně vyzdobených ulicích a obchodech mnozí z nich nakoupili dárky pod stromeček.

Pobyt v Londýně přinesl studentům přes jejich počáteční obavy a nejistotu spoustu zkušeností, nabyli přiměřenou dávku sebevědomí, prohloubili si své jazykové a komunikační dovednosti a zjistili, že se i ve svém věku dokáží postavit na vlastní nohy. A to je možná zkušenost nejcennější.

Úspěšný průběh stáží našich studentů bude určitě motivovat další studenty ke větší aktivitě při výuce cizích jazyků, což bude mít vliv na větší šanci při výběru stážistů v následujícím školním roce 2013/2014, kdy se naše škola opět pokusí zažádat o grant pro další projekt programu Leonardo da Vinci-Mobility (opět s anglickým partnerem). Zájemci pro příští školní rok se mohou s  předstihem hlásit u koordinátora mezinárodních projektů, Mgr. Mileny Jarošové.

 

Příklady pracovního zapojení některých studentů v Anglii:

Čtyřhvězdičkový hotel Crowne Plaza

 Restaurace Ace Cafe

Studentky většinou pracovali v hotelích jeden týden v housekeepingu a druhý týden v obsluze či recepci. Několik studentek pracovalo v hotelích řetězce Premier Inn.

 Studentka při práci v cestovní kanceláři.

 

O víkendových dnech si studenti prohlédli památky Londýna.

Studenti si samostatně připravili itinerář prohlídky centra Londýna a o jednotlivých památkách informovali své spolužáky.

 

Obory vzdělání s výučním listem
 
Cukrář (ka)
 
 
Pekař (ka)
 
 
Kuchař - číšník
 
 
Krejčí
 
 
Truhlář
 
Obory vzdělání s maturitní zkouškou
 
Podnikání
 
 
Podnikání - dálková forma
 
 
Hotelnictví
 
Kontaktujte nás
Masarykovo náměstí 2
Nová Paka 50901
tel.: +420 493 723 784
tel.: +420 493 723 464
NZZInvestice rozvojGastro TVVýzva EU

STŘEDNÍ ŠKOLA GASTRONOMIE A SLUŽEB NOVÁ PAKA 2007 - 2016 (c)

, mapa webu, kontakt, pravidla přístupnosti, webhosting