Hodnocení projektu I-KAP I KHK v podmínkách SŠGS Nová Paka
Dne 31. 12. 2020 byl oficiálně ukončen projekt Implementace Krajského akčního plánu rozvoje vzdělávání v Královéhradeckém kraji I (I-KAP I). Projekt byl spuštěn 1. 1. 2018 a trval 2 roky.
V SŠGS Nová Paka byla hlavní náplní projektu realizace aktivity „Podpora polytechnického a odborného vzdělávání.“ Konkrétně se škola zaměřila na tři základní oblasti činnosti:
1) „Hravé dílničky“ – aktivita zaměřená na pedagožky a žáky mateřských škol regionu Novopacka. Cílem aktivity bylo formou exkurzí na pracovištích školy spojených s konkrétními manuálními činnostmi nenásilně seznámit děti se základy různých řemesel a hravou formou u nich vzbudit zájem o tyto činnosti. Celkově bylo v dané oblasti zorganizováno 18 těchto akcí v rámci návštěv dílen odborného výcviku a Vánočních trhů školy.
2) „Pronikáme do tajů řemesel“ – aktivita určená žákům a pedagogům základních škol. V rámci aktivity se žáci ZŠ a jejich učitelé seznamovali se základy jednotlivých řemesel formou odborných kroužků vedených učiteli odborného výcviku na jednotlivých pracovištích školy. Smyslem této akce bylo probuzení zájmu žáků ZŠ o studium na odborných školách se zaměřením na jednotlivá řemesla. Celkově bylo zorganizováno a uskutečněno 35 kroužků v rozsahu po 10 hodinách v oborech kuchař-číšník, cukrář, pekař, krejčí a truhlář. V rámci uvedené aktivity bylo podpořeno i 28 pedagogů ZŠ, kteří si mohli prohloubit vědomosti a dovednosti potřebné pro výuku předmětu Pracovní vyučování na ZŠ. Kroužků se zúčastnili žáci a pedagogové šesti základních škol z regionu Novopacka.
3) Odborné exkurze na pracovištích SŠGS – aktivita zaměřená na propagaci odborného vzdělávání a podporu řemesel. V rámci exkurzí byli žáci ZŠ seznámeni s jednotlivými učebními obory, jejich specifičností, systémem přípravy ve tříletých oborech vzdělání s výučním listem i dalšími skutečnostmi. Součástí exkurzí byla i možnost žáků vyzkoušet si vlastní řemeslné dovednosti. Celkově bylo zorganizováno a uskutečněno 16 exkurzí žáků základních škol.
Všechny tři uvedené aktivity se podařilo realizovat v plném rozsahu navzdory probíhající pandemii v roce 2020. Ze strany žáků i pedagogů MŠ i ZŠ byl o uvedené aktivity trvale vysoký zájem a lze konstatovat, že cíle stanovené při zahájení projektu byly v plném rozsahu splněny.
Celkové výdaje na realizaci projektových aktivit činily v rámci školy 1.023.475,06 Kč. V rámci těchto finančních prostředků byly pokryty výdaje spojené s realizací kroužků a exkurzí, ale díky projektu se také podařilo modernizovat jednotlivá pracoviště školy a dovybavit je nejen pro účastníky projektu – žáky MŠ a ZŠ, ale provedená modernizace bude nadále sloužit i potřebám žáků školy.
Poděkování za úspěšnou realizaci projektu patří vedení a pedagogům spolupracujících mateřských a základních škol, zainteresovaným pracovníkům SŠGS Nová Paka a také celému týmu pracovnic Krajského úřadu Královéhradeckého kraje, které projekt řídily v rámci celého kraje.